Partly Cloudy
73°FPartly CloudyFull Forecast

IHSA releases girls basketball playoff matchups

Published: Friday, Feb. 7, 2014 4:21 p.m. CDT

The Illinois High School Association has released the playoff matchups for the postseason.

In Class 1A:

Rockford (Christian Life) Regional

Tue., Feb. 11

Game 1: (4) Alden-Hebron vs. (5) South Beloit, 6 p.m.

Game 2: (3) Rockford Christian Life vs. (6) Kirkland Hiawatha, 8 p.m.

Wed., Feb. 12

Game 3: (1) Dakota vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) Durand vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Fri., Feb. 14

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Hinckley (H.-Big Rock) Regional

Mon., Feb. 10

Game 1: (4) Mooseheart vs. (5) Faith Lutheran, 7 p.m.

Tue., Feb. 11

Game 2: (1) Hinckley-Big Rock vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 3: (2) Harvest Christian Academy vs. (3) Elgin Academy, 8 p.m.

Thu., Feb. 13

Game 4: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7 p.m.

In Class 3A:

Freeport Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Genoa-Kingston vs. (5) Harvard, 7 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 2: (1) Rockford Lutheran vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 3: (2) Freeport vs. (3) Belvidere, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 4: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7 p.m.

Aurora Central Catholic Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Aurora Central Catholic vs. (5) Hampshire, 6 p.m.

Game 2: (3) Rosary vs. (6) Illinois Math and Science Academy, 8 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 3: (1) Burlington Central vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) St. Edward vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Richmond-Burton Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Woodstock North vs. (5) Woodstock, 6 p.m.

Game 2: (3) Johnsburg vs. (6) Marengo, 8 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 3: (1) Marian Central vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) Richmond-Burton vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

In Class 4A:

Jacobs Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Larkin vs. (5) Jacobs, 6 p.m.

Game 2: (3) Dundee-Crown vs. (6) Elgin, 8 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 3: (1) South Elgin vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) Streamwood vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Cary-Grove Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Crystal Lake Central vs. (5) McHenry, 6 p.m.

Game 2: (3) Cary-Grove vs. (6) Grant, 8 p.m.

Wed., Feb. 19

Game 3: (1) Prairie Ridge vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4: (2) Crystal Lake South vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Fri., Feb. 21

Game 5: Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 7 p.m.

Rockford Jefferson Regional

Mon., Feb. 17

Game 1: (4) Rockford East vs. (5) Rockford Jefferson, 6 p.m.

Tue., Feb. 18

Game 2: (1) Huntley vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 3: (2) DeKalb vs. (3) Belvidere North, 8 p.m.

Thu., Feb. 20

Game 4: Winner Game 2 vs. Winner Game 3, 7 p.m.

Previous Page|1|2|Next Page

Get breaking and town-specific news sent to your phone. Sign up for text alerts from the Northwest Herald.

More News

Reader Poll

Where is your favorite TV show broadcast?
Network TV
Cable TV
Online stream